Bolyai Önképző Műhely

CIM0801

BOM-portrék 11.

A BOM-portrék című rovatunkban arra vállalkozunk, hogy olyan aktív, illetve alumnus bolyaisokat mutassunk be, akik valamilyen kiemelkedő tevékenységet végeznek szakterületükön. Célunk, hogy a Műhely tagjai az interjúkon keresztül jobban megismerhessék egymást, beszélgetéseket indítsunk el, és még vonzóbbá tegyük a BOM-ot az érdeklődők számára.

Ezen a héten Várhelyi Csilla alumnus válaszait olvashatjátok, aki a BOM 2004-es évfolyamának tagja. 

A BOM-portrék című rovatunkban arra vállalkozunk, hogy olyan aktív, illetve alumnus bolyaisokat mutassunk be, akik valamilyen kiemelkedő tevékenységet végeznek szakterületükön. Célunk, hogy a Műhely tagjai az interjúkon keresztül jobban megismerhessék egymást, beszélgetéseket indítsunk el, és még vonzóbbá tegyük a BOM-ot az érdeklődők számára.

Ezen a héten Várhelyi Csilla alumnus válaszait olvashatjátok, aki a BOM 2004-es évfolyamának tagja. 

Hogy mutatnád be magad a Műhely aktív tagjainak?

Várhelyi Csilla festőművész vagyok, 2004–2007 között jártam a Bolyaiba Balázs Géza és Dede Éva csoportjába. Festészeti témám az emberek közötti kapcsolat és annak hiánya, mindaz, amit a testbeszéddel kifejezni tudunk. Sűrített pillanatokat ábrázolok jelképes tartalmú élethelyzetekről. A társas magány, a digitális árvaság korában felnövő nemzedék lélektanát kutatom. A Képzőművészeti Egyetem elvégzése óta számos kiállításon mutattam már be képeimet, emellett tanítással, múzeumpedagógiával, könyvillusztrálással is foglalkozom.

Mivel telnek a mindennapjaid?

Jelenleg itthon vagyok egy 2,5 éves és egy 3 hónapos kisfiú édesanyjaként.

Ha csak egy filmet nézhetnél meg a hátralévő életedben, mi lenne az?

Nem tudom, ha csak egyet lehetne, akkor úgyis mindegy, inkább egy régi kedvencet néznék meg újra.

Mit adott számodra a Bolyai?

Erős morális útjelzőket állított fel a világirodalom remekművei által: pl. Iskola a határon. Felszabadult országismereti utazásokat, pl. Pannonhalma.

Mesélj el egy élményt, ami meghatározó volt a bolyais éveid alatt!

Rögtön az első nap a befogadó táborban, ami még Balatonnál volt, a mólón beszélgettünk Balázs Géza tanár úrral. Az Odüsszeusz volt a téma: alattunk a víz, felettünk a kék ég, talpunk alatt pár korhadó deszka… annyira elevenen átélhetővé tette a művet ez a beszélgetés, hogy azóta is fel tudom idézni azt a végtelen szabadságérzést. Sosem felejtem el.

Megosztás:

Facebook
LinkedIn
Email
Print

Kapcsolódó tartalmak

Bon-BOM, 2026. június

Polémia a magyar érettségi körül. Mi legyen, és mi ne legyen benne. Valamint: meghatározható-e a fegyelem az általános és a középiskolában. Ha pedig nem, akkor

ÖSSZETARTOZÁS – 11. partiumi szabadegyetem

A Berettyóújfaluban megrendezett partiumi szabadegyetem ideje hívószava: Összetartozás. Összetartozás etnikumok, határ elválasztotta nemzetrészek között, valamint az összetartozás kötőanyaga: az identitás és a szeretet. Hétfőn Balázs Géza és

Bon-BOM, 2026. április–május

Rejtőzködnek a régi amerikai kultúrák, a felejtés gyors, a történelmet nem lehet megírni. Bár évente tárnak föl városokat, templompiramisokat, a kérdőjelek megmaradnak. Keressünk együtt piramisokat!

Minden út Rómába és Rómából vezet

11. Gyalogos konferencia (2026. március 26—28.) „Ha nem létezne Róma, álmodnék róla”… mondja Crassus Ceasarnak a Spartacus című filmben. A filmbeli Spartacus és Dürrenmatt Romolusa